آخرین خبر خوش دولت شهید رئیسی برای مسکن کارگران اعلام شد / همه خانه دار می شوند

تبلیغات بنری

بسته لازم تامین زمین، تغییر کاربری و حمایت بانکی برای تولید مسکن کارگری طراحی شد

برای اولین بار در اسفند 1402 هجری شمسی به دستور وزیر کار اردوگاه اسکان کارگران تأسیس کردیم. بسیاری از تشکل های کارگری، کارفرمایان و دست اندرکاران درگیر در این موضوع دعوت شده اند تا در این امر کمک کنند.


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سند چشم انداز در حوزه رفع آسیب های اجتماعی و حل معضل مسکن کارگری در دولت سیزدهم تهیه شد.

به گزارش سارین، مهمت چکشیان در گفت و گو با ایلنا، مشکلات حوزه رفاه اجتماعی و آسیب های اجتماعی را برای جامعه کارگری تشریح کرد. از آنجایی که آسیب‌ها بیشتر در محیط‌های بزرگی مشاهده می‌شود که کارگران را از خانه‌هایشان دور می‌کند، اهمیت موضوع «مسکن کارگری» در مجاورت محل کار دوچندان می‌شود.

چکشیان در این خصوص توضیح داد: در اداره کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت کار برای اولین بار اسنادی در این زمینه ابلاغ شد. یعنی در حوزه آسیب های اجتماعی و مسکن کارگری – که در بحث آسیب های اجتماعی جامعه کارگری بسیار تاثیرگذار است – برای اولین بار نقشه راه ایجاد شد و قبل از آن نقشه راه نداشتیم. برای اولین بار در اسفند 1402 هجری شمسی به دستور وزیر کار اردوگاه اسکان کارگران تأسیس کردیم. از بسیاری از تشکل های کارگری، کارفرمایان و دست اندرکاران مرتبط با این موضوع دعوت به همکاری در این امر شده است.

وی افزود: در هفته کاری شهید کلیدی دستور داد تا مسکن کارگران هم زمان تحت نظر باشد. مقرر شد بانک ها و موسسات مربوطه توانایی فعالیت در این زمینه را داشته باشند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول حوزه مسکن کارگری را منصوب کرد که به عنوان مشاور وزیر در این زمینه فعالیت می کند.

این مقام مسئول در وزارت کار گفت: کار در این حوزه تقسیم بندی شده است و بر اساس آن دسته کارفرمایی که قصد ساخت مسکن کارگری را دارند و موانع آن مشخص می شود. ما این موانع را فهرست کرده ایم. به عنوان مثال در برخی موارد مشکل زمین وجود دارد یا با تعامل با دستگاه ها متوجه شدیم که در برخی موارد مشکل تغییر کاربری وجود دارد که برای ساخت مسکن کارگری باید حل شود. موضوع دیگر تعاونی های مسکن کارگری است و باید می دیدیم که تعاونی ها در این زمینه با چه مشکلاتی مواجه هستند. موضوع دیگر این است که چه تسهیلاتی از شرکت های زیرمجموعه وزارت کار در اختیار کارفرمایان و تعاونی های مسکن کارگری قرار دهیم تا به این رسالت برسند و سهم بانک ها چقدر می تواند برسد.

معاون وزیر کار ادامه داد: از آنجایی که کارگران مانند برخی اقشار خاص با درآمد بالا نمی توانند درآمد اولیه برای ساخت مسکن تامین کنند، بنابراین وزارتخانه باید ضمانت هایی را از شرکت های تابعه، تعاونی ها و بانک ها به کارگرانی که توانایی تامین درآمد را ندارند برای ایجاد درآمد اولیه ارائه کند. . این اقلام پکیج کاملی است که برای تامین مسکن کارگران مورد نیاز بود و ما آنها را شناسایی و اقلام اولیه آنها را آماده کرده ایم. برنامه های ایشان را به شورای کارگزاران ارائه کردیم، کار تصویب شد و جلسات کمپ اقامتی هفته آینده ادامه خواهد داشت.

چکشیان تایید کرد: با برخی شهرداری ها و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه واگذاری و تغییر کاربری چالش داشتیم. قوانینی وجود دارد که مانعی بر سر راه رسیدن به هدف تولید مسکن برای کارگران شده است. این موارد باید حل شود تا در نهایت بتوانیم بحث کاربری و واگذاری زمین را حل کنیم. اصل زمین، تغییر کاربری، تامین مصالح و مصالح همگی بسته ای است که وزیر محترم شخصا بر آن نظارت دارند.

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *