اهدا زمین رایگان به اقشار کم درآمد

تبلیغات بنری

تامین مسکن یک حق اساسی و یک وظیفه قانون اساسی محسوب می شود. 13 وعده دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی گام مهمی در راستای حل بحران مسکن در کشور بود. اما موفقیت این طرح منوط به اولویت های دولت آینده در اعطای تسهیلات ساخت مسکن به مردم و اصلاح نظام بانکی برای تسهیل ساخت مسکن برای مردم است.

بحث ساخت و ساز مسکن نباید جایگزین ابزار سیاسی شود و لزوم ساخت مسکن و قوانین مربوط به ساخت و ساز مسکن به وضوح مشهود است. اهمیت راهبردی حل معضل مسکن با افزایش عرضه زمین و ارائه تسهیلات ساخت مسکن به مردم در قانون اساسی، قانون برنامه هفتم توسعه، قانون جهش تولید مسکن و هر دولت آینده به صراحت بیان شده است. کارگری باید علاوه بر تسهیل در روند ساخت مسکن برای مردم، تامین زمین دولتی و پیگیری پرداخت تسهیلات ساخت مسکن را در اولویت قرار دهد.

کمبود مسکن در ایران موضوعی مبرم است که میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد که به شدت به سقف بالای سر خود نیاز دارند. کشور با کمبود شدید مسکن مواجه است که منجر به افزایش چشمگیر قیمت مسکن و اجاره بها شده است. این امر برای بسیاری از افراد، به ویژه خانواده های کم درآمد و زوج های جوانی که تشکیل خانواده می دهند، دشوار است.

از سوی دیگر تامین مسکن یک حق اساسی و یک تکلیف قانون اساسی در ایران است. دولت سیزدهم ایران منتخب سال 1400 با ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی نوید بزرگی برای حل بحران مسکن کشور داد. این وعده منطبق بر اهمیت راهبردی حل معضل مسکن است که در قانون اساسی، قانون برنامه هفتم توسعه و قانون جهش تولید مسکن به صراحت بیان شده است. اعطا کردن.

وعده دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی گام مهمی در راستای حل بحران مسکن در کشور بود. برنامه دولت این بود که با تامین زمین کافی برای توسعه مسکن و ارائه تسهیلات به مردم، مشارکت مردم در ساخت مسکن را تسهیل کند. اما مانع اصلی دستیابی به ساخت مسکن، پرداخت هزینه های ساخت مسکن از طریق شبکه بانکی بود. شبکه بانکی در اعطای تسهیلات لازم برای مسکن مهر همکاری نکرد که باعث تاخیر قابل توجهی در ساخت واحدهای مسکونی جدید شد.

به منظور تداوم توجه به ساخت و ساز مسکن و کمک به مردم در تامین مسکن خود، دولت آینده باید زمین را برای مردم برای ساخت مسکن یک طبقه در اولویت قرار دهد. این مهم است زیرا به مردم اجازه می دهد خانه های خود را داشته باشند و احساس امنیت و ثبات کنند.

دولت بعدی باید مشکل عدم همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن را نیز حل کند. این امر می تواند با اصلاح نظام بانکی و در دسترس و مقرون به صرفه تر کردن آن برای مردم برای خرید مسکن انجام شود. راه های مختلفی برای اصلاح نظام بانکی وجود دارد تا ساخت و ساز مسکن برای مردم در دسترس تر و مقرون به صرفه تر شود. یکی از این گزینه ها افزایش تخصیص اعتبار به بخش مسکن است. این امر با افزایش سهم وام مسکن در کل سبد وام دهی سیستم بانکی قابل انجام است.

بر اساس آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی تا بهمن ماه سال جاری دو میلیون و 244 هزار واحد مسکونی متعلق به نهضت ملی مسکن در کشور در حال ساخت است که این واحدها به صورت انبوه یا تولید می شوند. متعلق به خود. آمار ساخت و ساز حاکی از آن است که 664 هزار واحد مسکونی از این تعداد در مقیاس بزرگ ساخته شده است، بنابراین حدود سه چهارم واحدها توسط خود مردم ساخته شده است. در واحدهای خودمالک نهضت ملی مسکن، زمین یا تسهیلات آن توسط دولت تامین می شود.

بنابراین گزارش، برنامه دولت این است که تا پایان امسال یک میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن در شهرها و روستاها زمین بگیرند و این رقم تا سال 1404 به دو میلیون نفر برسد. که نیمی از واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت واگذاری زمین و واگذاری آن خواهد بود. مهمترین طرح تخصیص زمین مربوط به روستاها است که متقاضیانی که در روستا زندگی می کنند و مسکن ندارند و یا متقاضیانی که قصد مهاجرت از شهر به روستا را دارند زمین دریافت می کنند. در این طرح تا پایان امسال 500 هزار نفر زمین دریافت می کنند. اجرای این طرح در فرمانداری هایی که روستاهای موجود ظرفیت تامین زمین ندارند آغاز شده است. علاوه بر روستاها، 500 هزار متقاضی شهری نیز تا پایان امسال زمین دریافت خواهند کرد. علاوه بر زمین، تسهیلات شهری و روستایی بر اساس برنامه ملی تحرک مسکن به دریافت کنندگان زمین پرداخت می شود. یکی از طرح های مهم تخصیص زمین شهری، واگذاری زمین به صورت اجاره 99 ساله است. سهمیه استانی برای اعطای زمین به حدود 500 هزار متقاضی شهری نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است و این تعداد تا پایان سال زمین دریافت خواهند کرد.

ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و در راستای مهاجرت معکوس، برنامه ریزی برای واگذاری زمین در روستاها در دستور کار قرار گرفته است تا در صورت درخواست متقاضیان. مستقر در روستاها زمین رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.

نوروزی گفت: زمین رایگان با اجاره 99 ساله در اختیار افراد ساکن روستاها قرار می گیرد. به این ترتیب تا پایان دولت به 2 میلیون متقاضی در شهرها و روستاها زمین داده می شود

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *