بن‌سلمان به بن‌بست خورد/ تکلیف آن همه پروژه مجلل چه می‌شود؟

تبلیغات بنری

به گزارش 100 آنلاین، شاهزاده سعودی که “چشم انداز 2030” را برای کاهش وابستگی اقتصاد کشورش به نفت طراحی کرد. این کشور اکنون برنامه های خود را برای پروژه عظیم NEOM، که محور چشم انداز 2030 است، کاهش داده است. علاوه بر NEOM، عربستان سعودی در حال توسعه 13 پروژه ساختمانی بزرگ دیگر به ارزش هزاران میلیارد دلار است که آنها را “پروژه های گیگا” می نامد. این پروژه ها شامل یک شهر تفریحی در حومه ریاض، پایتخت پادشاهی عربستان سعودی، چندین استراحتگاه جزیره ای مجلل در دریای سرخ و گروهی دیگر از مقاصد گردشگری و فرهنگی است.

اما کاهش قیمت نفت بر درآمدهای دولت عربستان تاثیر گذاشته و ریاض را مجبور به ارزیابی مجدد این پروژه ها و بررسی استراتژی های تامین مالی جدید کرده است. یکی از مشاوران دولت عربستان که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید که پروژه‌ها در دست بررسی هستند و انتظار می‌رود به زودی تصمیم‌گیری شود. او می گوید: «این تصمیم به عوامل متعددی بستگی دارد. اما شکی نیست که یک فرآیند کالیبراسیون مجدد وجود خواهد داشت. برخی از پروژه‌ها طبق برنامه پیش می‌روند، اما برخی دیگر ممکن است به تأخیر بیفتند یا کاهش پیدا کنند.»

پروژه NEOM که در سال 2017 معرفی شد، یک طرح 500 میلیارد دلاری برای ساخت 10 شهر آینده در منطقه ای بیابانی در شمال غربی عربستان سعودی است. بلندپروازانه ترین آنها که تیتر همه مجلات و روزنامه ها شد، “خط” است، شهری خطی متشکل از دو دیوار موازی آسمان خراش به اندازه 500 متر ارتفاع و تنها 200 متر عرض. طرح اولیه این بود که پروژه خط را به 170 کیلومتر گسترش دهد تا به خانه 9 میلیون نفر تبدیل شود.

اما به گفته افرادی که با جزئیات آشنا هستند و همانطور که قبلاً در مطبوعات فاش شده بود، توسعه دهندگان پروژه اکنون بخشی از اولین واحد هستند که تنها 2.4 کیلومتر آن تا سال 2030 تکمیل خواهد شد. زمانی که The Line برای اولین بار اعلام شد، به این صورت توصیف شد. شهری با خطی صفر کربن که زندگی شهری را با امکاناتی مانند پارک ها، آبشارها، تاکسی های پرنده و خدمتکاران رباتیک بازتعریف می کند. همچنین گفته شد که این شهر هیچ جاده یا ماشینی نخواهد داشت و از اجتماعات نزدیک و پیاده تشکیل شده است. شاید چشمگیرترین قطار گلوله ای بود که حداکثر زمان سفر بین هر نقطه در محدوده شهر را به 20 دقیقه محدود می کرد. پروژه لاین همچنین شامل یک شهر صنعتی شناور هشت ضلعی و یک پیست اسکی کوهستانی است که میزبان بازی های زمستانی آسیایی 2029 خواهد بود.

مشخص نیست که چه تعداد از این ویژگی ها بخشی از فاز اول پروژه خواهند بود. علی الشهابی، یک بانکدار سابق که اکنون عضو هیئت مشاوران NEOM است، می گوید که اهداف تعیین شده برای پروژه های زیر چشم انداز 2030 عمداً بسیار بلندپروازانه طراحی شده است.

کوچک سازی NEOM و چالش های مالی پیش روی دولت سعودی کانون توجه جهانی بود. NEOM توسط دولت عربستان سعودی از طریق صندوق دارایی مستقل و صندوق سرمایه گذاری عمومی (PIF) تامین می شود. هزینه رسمی ساخت NEOM 500 میلیارد دلار است که 50 درصد بیشتر از کل بودجه سالانه کشور است. اما تحلیلگران تخمین می زنند که اجرای کل پروژه در نهایت بیش از 2 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

بودجه دولت عربستان سعودی از اواخر سال 2022، زمانی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان شروع به کاهش تولید برای تثبیت قیمت های جهانی کرد، با کسری مواجه بوده است. دولت انتظار داشت امسال 21 میلیارد دلار کسری داشته باشد، در حالی که تا سپتامبر فقط 15 میلیارد دلار ذخیره نقدی داشت. تیم کالن، رئیس سابق صندوق بین المللی پول در عربستان سعودی که اکنون در موسسه خلیج فارس کار می کند، می گوید که افزایش سرمایه برای NEOM و سایر پروژه های بزرگ یک چالش کلیدی در آینده است.

عربستان در حال بررسی راه های دیگری برای کسب سرمایه است

اوایل این ماه، سهام شرکت ملی نفت عربستان سعودی، آرامکو، به ارزش 11.2 میلیارد دلار فروخته شد. انتظار می‌رود که بیشتر این درآمد به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی تعلق گیرد، صندوقی که در سال 2019 بزرگترین ذینفع شرکت نیز بود. این فروش در بحبوحه نوسانات قیمت نفت انجام می‌شود. در ژوئیه سال گذشته، به منظور تثبیت قیمت ها، گروه کشورهای تولیدکننده نفت اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی تولید خود را کاهش دادند.

ریاض به طور داوطلبانه عرضه خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش داد. با این حال، در ماه جاری، اوپک پلاس تصمیم خود را برای شروع افزایش تدریجی تولید از اکتبر تغییر داد. به گفته صندوق بین المللی پول، قیمت هر بشکه نفت باید 96 دلار و 20 سنت باشد تا عربستان بتواند بودجه خود را متعادل کند. قیمت نفت خام برنت، یکی از معیارهای اصلی نفت خام، حدود 80 دلار در هر بشکه است.

بنسلمن به بن بست رسیده است.

دولت همچنین به فروش اوراق قرضه دولتی برای حفظ جریان های نقدی برای صندوق سرمایه گذاری عمومی متکی است. چالش دیگر این است که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بسیار پایین‌تر از اهداف تعیین شده است، که بر تلاش‌های ریاض برای جذب سرمایه از شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی تاکید دارد. کالین می‌گوید: «متقاعد کردن سرمایه‌گذاران برای خرید پروژه‌هایی که برای آنها بیش از حد جاه‌طلبانه است، بسیار دشوار خواهد بود. چون معلوم نیست آخرش چی میشه.

عربستان سعودی همچنین در بخش گردشگری، معدن، سرگرمی و ورزش به عنوان بخشی از استراتژی تنوع اقتصادی خود سرمایه گذاری می کند. در سال های اخیر، عربستان سعودی حق میزبانی چندین رویداد مهم بین المللی مانند جام ملت های آسیا 2027، بازی های آسیایی زمستانی 2029 و نمایشگاه جهانی 2030 را به دست آورده است جام این پروژه ها نیازمند سرمایه گذاری های هنگفت در سال های آینده است. الشهابی معتقد است که با نزدیک شدن به این رویدادهای بین المللی، دولت باید پروژه هایی را که ضرب الاجل مشخصی دارند، اولویت بندی کند.

در ماه آوریل، در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد که در ریاض برگزار شد، محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان گفت که دولت برنامه چشم انداز 2030 را در صورت نیاز برای تغییر اقتصاد تعدیل خواهد کرد. وی گفت: ما در حال تغییر مسیر و توسعه برخی پروژه ها، کوچک کردن برخی پروژه ها و تسریع در برخی پروژه ها هستیم.

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *