تهرانی ها عصبانی ترین مردم کشور |خراسان رضوی و اصفهان رتبه های دوم و سوم بعد از پایتخت

تبلیغات بنری

به گزارش سارین، صحنه هایی از درگیری که باعث می شود همه رهگذران ساعتی تماشای آن را فراموش کنند. البته دعوا و درگیری بین مردم چیزی نیست که فقط در کوچه و خیابان دیده شود و اغلب به دلیل سختی زندگی در آپارتمان حتی بین خانواده ها هم دیده می شود و دیوارهای پیش ساخته و ضعیف نمی تواند از ساکنان محافظت کند. به دلیل آسیب پذیری آنها در برابر صداهای بلند، ابروهای خود را بالا می برند و خلاصه همسایه ها از وضعیت آنها مطلع می شوند.

آخرین آمار منتشر شده در سایت سازمان پزشکی قانونی کشور حاکی از آن است که مردم تهران با ثبت 80 هزار و 983 پرونده نزاع در رتبه نخست تعداد نزاع های ثبت شده قرار دارند. یا بهتر است بگوییم تهرانی ها به عنوان خشمگین ترین مردم ایران در یک سال گذشته شناخته می شوند. امیرحسین عباسی روانشناس معتقد است عوامل زیادی در خشم و درگیری پایتخت نشینان نقش دارند که از جمله آنها می توان به شرایط پر استرس کار و زندگی در این شهر اشاره کرد. شهری که مردم برای رسیدن به محل کار، خانه یا مراکز خود مجبورند ساعت های طولانی را در ترافیک سنگین هدر دهند تا کارهای روزمره خود را انجام دهند و این معضل جان و روحشان را تباه می کند و با کوچکترین فشاری می توان به اشتراک گذاشت: «به طور طبیعی. بسیاری از درگیری ها در هیچ مرجع یا مرکزی ثبت نشده است و بخش بزرگی از این موضوع ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارد.

خراسان رضوی در جایگاه دوم قرار دارد

البته آمار بالای درگیری ها تنها به پایتخت و ساکنان آن محدود نمی شود، زیرا آمارهای سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که پس از تهران، این ساکنان استان خراسان رضوی بوده اند که بیشترین تعداد درگیری های ثبت شده را داشته اند، موضوعی که به دوره در طول سالها تکرار شده است. آمارهای نزاع ثبت شده در سازمان پزشکی قانونی حاکی از آن است که خراسان رضوی پس از استان تهران که در سال گذشته 44 هزار و 31 مورد نزاع به ثبت رسیده، بیشترین تعداد نزاع را دارد. شاید یکی از خشن‌ترین درگیری‌هایی که سال گذشته در استان خراسان رضوی رخ داد و سر و صدای زیادی به پا کرد، نزاع دسته جمعی چند نوجوان بود که متاسفانه یک نوجوان 17 ساله جان خود را از دست داد آسیب های اجتماعی کارشناسان خراسان زنگ خطر افزایش درگیری ها در این استان را به صدا درآورده اند. آمارهای موجود حاکی از آن است که از 44 هزار و 31 پرونده نزاع ثبت شده در استان خراسان رضوی، 27 هزار و 529 فقره شکایت از سوی مردان و 16 هزار و 502 فقره شکایت از سوی زنان به ثبت رسیده است. در گفتگو با کارشناسان اجتماعی و روانشناسان این استان، افزایش حاشیه نشینی و تشکیل محله های آسیب دیده را یکی از دلایل افزایش آمار نزاع در استان خراسان رضوی می دانند.

جدا از این دو شهر بزرگ، نوبت نصف جهان است که سومین تعداد درگیری ها را در کشور داشته باشد. اگر این آمار را بین شهرهای استان صنعتی اصفهان تقسیم کنیم، متوجه می شویم که مردم لنگان و نجف آباد پس از اصفهانی ها عصبانی ترین ساکنان استان اصفهان هستند.

نیمی از درگیری های کشور مربوط به زنان است

درست است که وقتی از دعوا و درگیری صحبت می کنیم، تصویری از دعوای مردان در ذهنمان نقش می بندد، اما باور کنید از 473 هزار و 683 مورد نزاع ثبت شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، حدود نیمی مربوط به زنان بوده است. لیا محمدی روانشناس معتقد است که مبارزه زنان با مسائل اقتصادی و اجتماعی و حضور بیشتر آنها در جامعه صبر و حوصله آنها را کم کرده است و شاهد شکل گیری موقعیت های درگیری در بین زنان جامعه هستیم. البته وی بر این باور است که آگاهی زنان از حقوق و حقوق خود در بالا بودن اختلافات زنان بی تاثیر نیست و همین موضوع باعث شده تا در صورت بروز اختلاف شاهد شکایت این قشر برای احقاق حقوق قانونی خود باشیم. به خصوص اختلافات خانوادگی

علت این همه درگیری چیست؟

عباس مهدوی، روانشناس، ریشه همه عوامل مؤثر در شکل گیری تعارضات را عدم توجه به سلامت روان و سلامت اجتماعی می داند و معتقد است زمانی که امکاناتی برای بهره مندی همه اقشار جامعه از خدمات بهداشت روان وجود نداشته باشد، فشارهای وارده می شود بر روی افراد باعث می شود که هر روز شاهد افزایش تعداد افراد عصبی و پرخاشگرتر باشیم که آستانه توانایی پایینی دارند و در شرایط خاص بسیار آسیب پذیر هستند. این روانشناس ضعف مهارت های زندگی و تعامل با یکدیگر در جامعه و خانواده را یکی دیگر از عوامل موثر در شکل گیری درگیری ها می داند.

خشمگین ترین استان های کشور

ردیف

حالت

آمار درگیری

1

تهران

80983

2

خراسان رضوی

44031

3

اصفهان

34475

4

آذربایجان شرقی

31241

5

شوالیه

23004

6

آذربایجان غربی

22203

7

کرمان

19341

8

غول ها

17913

9

خوزستان

17387

10

مرندزن

15430

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *