حزب‌الله از تونل‌های خود در عمق شهرک‌های صهیونیست‌نشین رونمایی می‌کند!

تبلیغات بنری

به گزارش وب سایت SAD Online، تقریبا تمامی ناظران و تحلیلگران مسائل خاورمیانه تایید می کنند که این منطقه شرایط بسیار حساسی را پشت سر می گذارد. در همین راستا و همزمان با ادامه جنگ غزه، شاهد تشدید مواضع رژیم اشغالگر قدس برای حمله به لبنان هستیم و حتی اخباری مبنی بر شبیه سازی حمله این رژیم به لبنان منتشر شده است.

در جبهه مقابل، حزب الله لبنان نیز تایید کرد که غافلگیری بزرگی را برای حمله اسرائیل به لبنان تدارک دیده است و البته محور مقاومت نیز اعلام کرد در صورت حمله اسرائیل به لبنان، از حزب الله متحد حمایت خواهد کرد. معادله ای که می تواند تنش و درگیری در منطقه غرب آسیا را به نقطه ای حساس و خطرناک برساند. و سپس، ایلانا در حال گفتگو با نسیم احمد، نویسنده و تحلیلگر مسائل خاورمیانه وی با تمرکز بر آخرین تحولات منطقه غرب آسیا، بسیاری از علامت سوال های مهم را تحلیل کرد.

مشروح گفتگو با نسیم احمد را در ادامه می خوانید.

در روزهای اخیر شاهد تشدید مواضع مقامات ارشد رژیم اشغالگر قدس در خصوص حمله قریب الوقوع به لبنان بوده ایم. در این راستا اقداماتی برای شبیه سازی حمله به لبنان توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته است. به نظر شما این پیشنهاد چقدر محتمل است؟

من معتقدم که دستیابی به این سناریو با پرسش ها و چالش های بزرگی برای رژیم اسرائیل همراه است. به ویژه در روزهای اخیر شاهد این بودیم که حزب الله لبنان مرحله جدیدی از جنگ روانی خود را علیه اسرائیلی ها به نمایش گذاشته است. در همین راستا حزب الله لبنان تصاویری از پهپاد خود که به آسمان بندر حیفا نفوذ کرده بود منتشر کرد. تصاویر پهپاد فوق که از تاسیسات حساس بندر حیفا گرفته شده، حاکی از آن است که حزب الله لبنان اطلاعات دقیقی از صهیونیست ها در اختیار دارد.

طبیعتا صحت و مدرن بودن تصاویر گرفته شده توسط پهپاد حزب الله لبنان توسط مقامات ارشد اسرائیل تایید شد. در این زمینه باید گفت که مقامات ارشد رژیم اسرائیل بدشان نمی آید دست به ماجراجویی علیه لبنان بزنند، اما خطرات فرمول علاقه به این موضوع تا حد زیادی آنها را با تردید مواجه کرده است.

آیا این خطرات فقط نظامی و امنیتی است؟

خطرات نظامی و امنیتی برجسته هستند. به عنوان مثال، ما می بینیم که حزب الله لبنان تهدید می کند که در صورت ماجراجویی اسرائیل علیه لبنان، سلاح هایی را که هنوز از آنها استفاده نکرده است، افشا خواهد کرد. حزب الله قبلا نشان داده است که توانایی غافلگیری اسرائیل را دارد. این موضوع باعث ایجاد تردیدهای جدی در اردوگاه صهیونیستی شد. البته باید توجه داشته باشیم که حزب الله لبنان می تواند سناریوهای بسیار تکان دهنده ای برای اسرائیل ایجاد کند که صهیونیست ها آمادگی مقابله با آن را ندارند.

به عنوان مثال اخیراً بارها گفته شده است که حزب الله لبنان قادر است نیروگاه های اسرائیل را هدف قرار دهد و در نتیجه میلیاردها دلار خسارت به رژیم اسرائیل وارد کند و سرزمین های اشغالی را در تاریکی فرو ببرد. توجه داشته باشید که احیای شبکه برق در سرزمین های اشغالی ماه ها طول خواهد کشید. این سناریو بارها توسط مقامات برق اسرائیل ذکر شده است. بنابراین باید به این نکته اشاره کرد که صهیونیست ها نقاط ضعف و آسیب پذیری زیادی دارند و حزب الله لبنان با توجه به این نقاط ضعف در سال های اخیر توانمندی های خود را توسعه داده است. این مشکلی است که اخیرا عملاً به کابوسی جدی برای اسرائیل تبدیل شده است.

به نظر شما تکان دهنده ترین سناریو برای صهیونیست ها در صورت حمله به لبنان چه خواهد بود؟

من فکر می کنم گزینه های مختلفی در این زمینه وجود دارد که باید در نظر گرفت. اما به نظر من تکان دهنده ترین سناریو این است که نیروهای حزب الله به عمق سرزمین های اشغالی نفوذ کنند. لازم به ذکر است که حزب الله لبنان نیز مانند حماس از وجود تونل های زیرزمینی سود می برد و البته این تونل ها مدرن ترند.

بعید نیست برخی از این تونل های زیرزمینی به عمق شهرک های صهیونیست نشین نفوذ کرده و یک بحران امنیتی جدی برای رژیم اسرائیل ایجاد کند. با این حال، سناریوی ویرانگر دیگر برای اسرائیل می تواند این باشد که اخیرا شاهد بودیم که گروه های مقاومت در منطقه اعلام کردند در صورت جسارت اسرائیل علیه لبنان، از حزب الله حمایت جدی خواهند کرد و حتی گمانه زنی هایی درباره فعالیت مرکزی ایران نیز در این زمینه مطرح شده است. همه این موارد حاکی از وجود خطرات بزرگ برای اشغالگران اسرائیلی است که دستگاه های نظامی و امنیتی اسرائیل و مقامات ارشد باید به آن توجه کنند.

ابعاد حمله اسرائیل به لبنان از منظر بین المللی چیست؟

به نظر من جنبه اصلی این ماجرا این خواهد بود که طیف وسیعی از ملت‌ها و دولت‌های جهان علیه رژیم اسرائیل بسیج خواهند شد و انزوای بین‌المللی این رژیم عمیق‌تر خواهد شد. اخیراً شاهد آن بودیم که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در موضع خود تاکید کرد که منطقه خورمیان تحمل جنگ جدید را ندارد. شکی نیست که اگر اسرائیل بخواهد در لبنان و همچنین نوار غزه جنایت کند، کشورهای بیشتری علیه آن قیام خواهند کرد و پرونده‌های آن که بر ارتکاب نسل‌کشی و جنایات متمرکز است، با جدیت بیشتری در نهادهای قضایی بین‌المللی از جمله اسرائیل پیگیری خواهد شد. لاهه

این البته ضربه جدی به عزت دولت آمریکا به عنوان حامی اصلی صهیونیست ها است. به طور کلی باید دانست که اسرائیل در شرایطی قرار دارد که هر اقدامی که انجام می‌دهد مانند حرکت مهره‌های شطرنج است و هر اشتباهی از سوی آن می‌تواند روند فروپاشی رژیم اشغالی قدس را تسریع کند.

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *