زمان واریز سود سهام عدالت متوفیان اعلام شد ؟؟؟ + جزییات

تبلیغات بنری

برای متوفیانی که قبل از پایان تیرماه 1398 فوت کرده اند، از این تاریخ به بعد، ترتیبی برای وراث وجود ندارد، زیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار باید تصمیم بگیرد که پس از 31 جولای 2019، سهام آنها از مالیات معاف شود. بودن یا نبودن

این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به مطالب مطرح شده، بحث امکان واگذاری سهام متوفیان پس از سال 1398 و نکات پیرامون آن در دستور کار شورای عالی بورس قرار گرفته است تا این موضوع در جلسه بررسی و تعیین تکلیف شود. جلسه مربوطه

وی افزود: در نهایت تا تعیین تکلیف این دسته از وراث باید بدانند که اصل سهام و سود آنها محفوظ است و جای نگرانی نیست.
لازم به ذکر است، بر اساس اعلام سازمان بورس، کلیه خدمات مربوط به واگذاری سهام متوفی به وراث از طریق سامانه «میرات» در 4 بانک و 44 کارگزار منتخب رایگان بوده و نیازی به پرداخت وجه نخواهد بود. .

پیمان نوری معاون اقتصادی دادستان کل کشور در خصوص آخرین وضعیت وراث سهامداران متوفی گفت: پس از پیگیری و دستور دادستان کل کشور در زمینه تعیین تکلیف وضعیت وراث متوفی که صاحب سهام سرمایه از جمله سود تخصیص یافته به این گروه و همچنین تعیین بدرا (سبد) سهام خود هستند، این امر با همکاری مرکز فناوری قوه قضائیه، شرکت سپرده گذاری مرکزی و نظارت نماینده قانونی بورس سازمان بورس، پرونده ای که مدت ها مورد غفلت و تاخیر قرار گرفت به نتیجه لازم رسید.

وی بیان کرد: طی مدت کوتاهی وضعیت وراث بیش از یک میلیون سهامدار فوت شده مشخص شد و وضعیت مالیاتی بقیه سهام طبق مصوبات شورای عالی سهام مشخص شد. بورس اوراق بهادار در سال 1398 و همچنین گروهی از وراث سهامدارانی که وارد سامانه های مربوطه شده اند و برای ثبت نام اقدام نکرده اند، با هماهنگی های انجام شده در صورت رفع مشکل این افراد و همچنین درخواست و سامانه، ثبت نام ورثه سهامداران متوفی که تاکنون اقدامی برای ثبت نام در سامانه های تخصصی این حوزه نکرده اند تکمیل می شود.

نماینده اقتصادی دادستان کل کشور ادامه داد: وراث صاحبان سهام متوفی که هنوز ثبت نام نکرده اند می توانند از طریق آدرس csdiran.ir (شرکت سپرده گذاری مرکزی) از نحوه ثبت نام مطلع شوند.

۲۴ آبان ماه سال گذشته سامانه واگذاری سهام متوفی به وراث فاش شد و بر همین اساس از سال گذشته وراث متوفی که دارای سهام مالکیت هستند می توانند در چند مرحله نسبت به واگذاری سهام اقدام کنند. به طوری که یکی از وراث که ابتدا باید منصوب شود باید به آدرس “ddn.csdiran.ir” و در مرحله بعد با ورود به قسمت “حقوق متوفی” وارد درگاه یکپارچه مشمولان بازار سرمایه و با ورود تابعیت و تاریخ تولد متوفی در بخش «استعلام اقامه دعوی» اطلاعات لازم را در مورد زمان اقامه دعوی و نوع دارایی متوفی به دست آورده است، پس از آن در صورت اطمینان از زمان اقامه دعوی. در طرح دعوی می تواند به هر یک از دفاتر کارگزاری و بانک های منتخب مراجعه کند و در نهایت پس از طرح دعوی در یکی از دفاتر، پیگیری کامل پرونده از طریق «استعلام» برای کلیه وراث قابل مشاهده است. در مورد وضعیت پرونده» در پورتال یکپارچه.

کپی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی و ​​اصل یا همان کپی اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه برای کلیه وراث ذکر شده در سند انحصار وراثت (با توضیح). ) از متقاضی دریافت کارت ملی یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال به جای آن می توان اصل یا کپی برابر اصل گواهی حصر وراثت متوفی را دریافت کرد. از وراث (این امر از بند ب ماده 892 قانون مدنی برای کنترل مخالفت استنباط می شود و صفحات شناسنامه مربوط به تعداد اولاد والدین متوفی نیز لازم است) و در صورتی که متوفی وصیت داشته باشد. رسمی است و در گواهی تعیین وراثت نیز ذکر شده است.
انتقال رایگان سهام متوفی

همانطور که گفته شد، ورثه سهام متوفی از طریق شعب 4 بانک و دفاتر 44 شرکت کارگزاری منتخب در سراسر کشور از جمله بانک های ملی، ملت، پارسیان و تجارت و شرکت های کارگزاری منتخب از جمله معاملات آرتان، توسعه واردا، آتیه، سهام باژوهان، دنیان پارس، سهام آبتین، توسعه اندیشه حکیمانه، آرمان تدبیر نقش جهان، شاخص بورس، آشنا شیر، سوارین، سرمایه گذاری ملی، آراد ایرانی، فارابی، چکش، آسمان، نماد شاهد، آگاه، سرمایه مبین , سودمند , خوش بینانه , پویا , هوشمند روبین , شهر , تدمیران واردا , کاریزما , اندشی و بنش پروهور , بورس , ملتهای پویا , آرمون بورس , آپادانا , اقتصاد بیدار , کارشناسان , کالاهای خاورمیانه , بانک سه گاه , رپه صهمان . “انصار، اصناف، آسیاب ها، پارسیان، اتباع و تجار” می توانند به صورت رایگان اقدامات مربوطه را انجام دهند.
وی سال گذشته اعلام کرد که اگر وراث نسبت به تعیین تکلیف سهام متوفی اقدام لازم را انجام دهند سود به آنها تعلق می گیرد اما کسانی هستند که پرداخت نشده اند و در این خصوص به مدیرعامل شرکت متوفی مراجعه کردند. شرکت سپرده گذاری مرکزی محمد رفتیم و گفتیم: شاید گروهی که کارهای مربوط به واگذاری سهام متوفی را انجام می دادند، اما از طریق اداره دولتی این اقدامات را دریافت نکردند.

وی افزود: اشخاصی که برای واگذاری سهام متوفی به وراث اعلام شد، 44 کارگزار منتخب و شعب منتخب 4 بانک هستند و بحث دفاتر مربوطه مطرح نشد. در خصوص ادارات مربوطه با قوه قضائیه جلساتی داریم تا قوه قضائیه اطلاعات افراد را به شرکت سپرده گذاری مرکزی بدهد و سپس ما نیز وظیفه تقسیم سود و پرداخت آن را داشته باشیم.

وی می گوید: البته برخی به بخش های دیگر مانند کافی نت ها مراجعه کردند و چون این روش مورد تایید شورای عالی بورس نیست، نمی توانیم از چارچوب تصمیم عدول کنیم و این اطلاعات به ما نمی رسد. همه. در پایان لازم به ذکر است که برای دریافت اطلاعات از دستگاه های ذیربط در دولت، پیگیری این موضوع و رفع ابهام پیرامون این موضوع در حال تعامل با قوه قضائیه هستیم.

چندی پیش برای پیگیری آخرین جزئیات روند واگذاری سهام متوفی به وراث به سراغ مهدی حاجیوند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رفتیم و وی با اشاره به نکاتی گفت: در اسفندماه انجام می شود. مجمعی از طرف سازمان بورس باشد و یک شرکت سپرده گذاری مرکزی و یک سازمان بازرسی داشتیم که آیا مردم باید به دفاتر مربوطه مراجعه کنند تا متوفی حقوقی داشته باشد یا خیر. اکنون این پرونده در حال تصمیم گیری است و امیدواریم سازمان بازرسی هر چه زودتر در این زمینه تصمیم گیری کند.

این مسئول همچنین تصریح کرد: اما آنچه باید مورد تاکید قرار گیرد این است که مردم می توانند برای تعیین سهام متوفی به شعب بانک ها یا کارگزاران منتخب مراجعه کنند. امیدواریم هماهنگی خوبی بین شرکت سپرده گذاری مرکزی و دفاتر پیشخوان و قضایی ایجاد شود تا افرادی که در این مدت در این مسیر قدم گذاشته اند تعیین تکلیف شوند.

حقیوند، دستیار و مشاور ویژه رییس سازمان بورس نیز تایید کرد: نه تنها روند واگذاری سهام متوفی به وراث رایگان است، بلکه کلیه خدمات مربوط به سهام مالکیت رایگان است.

وی در پایان گفت: تا زمان پرداخت مرحله سوم و تسویه سود، هرکس ارثیه متوفی را به ارث برده و فرآیند واگذاری سهام را انجام دهد، می تواند سود سهام را یکجا و به صورت کامل دریافت کند.

واریز مرحله سوم سود که پیش از این مجید عشقی رئیس سازمان بورس در رسانه ملی گفته بود: امیدواریم تا خرداد ماه بتوانیم سود را جمع آوری و بقیه سود را واریز کنیم. و تاریخ مشخص باید به تایید شورای عالی بورس برسد.

لازم به ذکر است که بر اساس آمار اعلام شده از سال 1383 تاکنون بیش از سه میلیون و 700 هزار سهامدار فوت کرده اند و وراث آنها می توانند فرآیند واگذاری مالکیت سهام را انجام دهند.

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *