(عکس) همه چیز درباره دریاچه اوان الموت قزوین؛ بهشتی بکر در نزدیکی تهران

تبلیغات بنری

به گزارش سارین آیا دریاچه آوان الموت را دیده اید؟ این دریاچه در شهر قزوین قرار دارد و از طبیعت بکر و آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است. سوستان؛ رویایی ترین دریاچه گیلان را دیده اید؟ این دریاچه در نزدیکی دریاچه آوان الموت قرار دارد.

دریاچه ایوان کجا قرار دارد؟

دریاچه آوان در استان قزوین و در بخش رودخانه الموت قرار دارد. این دریاچه در نیمه شمالی شهر الموت در دامنه کوه خاشگل و در ۷۵ کیلومتری شمال شرقی شهر قزوین قرار دارد. این دریاچه توسط چهار روستای آوان، ورین، زوردشت و زرآباد احاطه شده و آن را به یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این منطقه تبدیل کرده است.

  • جاده دسترسی به دریاچه ایوان

  • برای رسیدن به دریاچه ایوان ابتدا باید از بزرگراه تهران – قزوین استفاده کنید. پس از رسیدن به میدان قزوین و غریب کش به سمت راست به سمت الموت بپیچید. جاده قزوین به الموت مناظر زیبایی از دشت های سرسبز و کوه های صعب العبور دارد. پس از عبور از رجایی دشت و طی مسافتی حدود سه ساعته به دوراهی می رسید که یک جهت به الموت و جهت دیگر به دریاچه ایوان می رسد. پس از طی مسافت هشت کیلومتری و گذر از روستای سرسبز زرآباد به دریاچه ایوان می رسید.

مساحت دریاچه آوان بیش از 70000 متر مربع و حداکثر عمق آن 6 متر است که از باران و چشمه های کف دریاچه تغذیه می شود. این دریاچه از محیط خارجی آب دریافت نمی کند و سرریز آن رودخانه کوچکی را تشکیل می دهد که آب آن برای کشاورزی روستاهای اطراف استفاده می شود.

82

  • گیاهان و حیوانات

در اطراف دریاچه ایوان انواع گیاهان وجود دارد. گونه های درختی شامل بید، موز، تبریز، سیب، گیلاس، گیلاس، سنجد، فندق و گردو. گیاهان علفی مانند رازیانه، کنگر و شیرین بیان دیده می شود. گیاهان موجود در داخل دریاچه نیز شامل نی آبی، گل داوودی و خار آبی است.

حیات وحش دریاچه ایوان شامل گونه هایی مانند بز، پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، شغال، گرگ، زگیل، سیاه گوش، عقاب، کرکس، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، زاغی، گنجشک، قورباغه و… خرچنگ انواع ماهی نیز در این دریاچه زندگی می کنند که از آن جمله می توان به قزل آلای رنگارنگ، کپور و اردک اشاره کرد.

  • بهترین فصل برای سفر به دریاچه آوان الموت
    بهترین زمان برای سفر به دریاچه ایوان بهار و تابستان است که هوا معتدل و طبیعت در زیباترین حالت خود قرار دارد. پاییز نیز به دلیل مهاجرت پرندگان و چشم اندازهای پاییزی زمان مناسبی برای بازدید است.
  • در دریاچه ایوان بمانید
    در نزدیکی دریاچه آوان امکانات اقامتی متعددی از جمله اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای مجاور وجود دارد. کمپینگ نیز یک گزینه محبوب برای اقامت در نزدیکی دریاچه است.

منبع: دلتا

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *