واکنش ایران به تحریم‌های اقتصادی آمریکا

تبلیغات بنری

به گزارش سارین، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به تحریم های جدید اقتصادی آمریکا اعلام کرد: این بخشی از جنگ اقتصادی است که آمریکا به شدت علیه ایران به راه انداخته است. مردم.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های امروز آمریکا علیه ایران گفت: این بخشی از جنگ اقتصادی است که آمریکا ظالمانه علیه مردم ایران به راه انداخته است حمله کنیم و بر همین اساس از آن دفاع کنیم.

وزارت خزانه داری آمریکا به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران و نیروهای مسلح ایران، 50 فرد و نهاد را به اتهام تشکیل چندین شعبه از یک شبکه گسترده و مخفی بانکی، تحریم کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی مدعی شد: «دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) امروز حدود 50 نهاد و فرد فعال در چندین شعبه بانکی بزرگ را تحریم کرد «شبکه زیرزمینی/سایه بانکی» از سال 2020 توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشتیبانی می‌شود. وزارت دفاع و سپاه در فعالیت های پرسود کسب و کار به ویژه فروش نفت و پتروشیمی ایران نقش دارند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین در بیانیه خود مدعی شد: شبکه‌های صرافی ایرانی و ده‌ها شرکت خارجی تحت کنترل آنها به وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این امکان را می‌دهد که مخفی‌شده و سپس از آن برای درآمدهایی که در خارج از کشور به دست می‌آورند استفاده کنند. گستره فعالیت‌های وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله تهیه و توسعه سامانه‌های تسلیحاتی پیشرفته مانند پهپاد (انصارالله) که همچنان به حملات بی‌ملاحظه به کشتیرانی جهانی ادامه می‌دهند و همچنین کمک به انتقال پهپادها به ایران روسیه برای استفاده در جنگ تجاوزکارانه این کشور علیه اوکراین.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد که «ایالات متحده علیه یک سیستم بانکی مخفی گسترده که توسط ارتش ایران برای پولشویی میلیاردها دلار نفت و سایر سودهای غیرقانونی استفاده می شود، اقدام کرده است».

این مقام آمریکایی مدعی شد: از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، واشنگتن صدها هدف در فعالیت‌های غیرقانونی نفت و پتروشیمی ایران را تحریم کرده و به تعقیب کسانی که به دنبال تامین مالی فعالیت‌های تروریستی بی‌ثبات‌کننده در ایران هستند، ادامه خواهد داد. ما به همکاری با متحدان و شرکا و همچنین صنعت مالی جهانی برای افزایش هوشیاری در برابر تامین مالی تروریسم ادامه می دهیم.

در ماه می 2018، ایالات متحده به طور یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد. با ادامه این تحریم ها، دولت جو بایدن، رئیس جمهور فعلی دمکرات آمریکا، از نخستین روز سال 1403 هجری قمری به بهانه های مختلف و در راستای رویکرد دوگانه دیپلماسی و دیپلماسی، جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده است. فشار.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران و تلاش برای بازگشت به برجام بود، نه تنها نتوانست به برجام بازگردد، بلکه با تحریم های پی در پی به بهانه برنامه دفاعی بازدارنده جمهوری اسلامی ایران، نتوانست به برجام بازگردد. از جمله موشک‌های بالستیک، هواپیماهای بدون سرنشین، سلاح‌های هسته‌ای و حقوق بشر، با سیاست‌های شکست حداکثری فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ همراه شد.

در 26 اکتبر 1401 هجری قمری، وزارت خزانه‌داری دولت بایدن پس از ماه‌ها بررسی رژیم تحریم‌ها، گزارشی را منتشر کرد که در آن تصریح کرد که تحریم‌ها را مانند پیشینیان خود ابزاری برای پیشبرد آنچه که منافع ملی ایالات متحده می‌خواند، می‌داند. کشورها، و به دنبال مدرنیزه کردن آنها است.

به گزارش رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا توصیه هایی را برای بهبود اجرای تحریم های اقتصادی و تبدیل آنها به ابزاری موثرتر در سیاست خارجی این کشور منتشر کرد.

مجله هیل نیز در 30 اکتبر 2014 گزارش داد که اعمال تحریم ها علیه افراد و سایر کشورها به عنوان ابزار سیاست خارجی آمریکا در دو دهه گذشته 10 برابر شده است.

تبلیغات بنری

sadonline به نقل از سارین

About The Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *